vitaminas D

Vitaminas D. Kai trūksta saulės

Kai trūksta saulės, labiausiai jaučiamas vitamino D trukumas, kuris daro poveikį daugiau nei 1 milijardui žmonių visame pasaulyje. Nerimų kelianti padėtis yra ir Lietuvoje. Lietuvos medicinos diagnostikos ir laboratorijos tyrimai parodė, kad beveik 9 iš 10 tirtų asmenų trūko vitamino D.  Žiemos laikotarpiu imuninės sistemos silpnėjimas pasireiškia ne vien dėl šviežių daržovių ar vaisių stygiaus.

Įprasta manyti, jog šiuo metu oro permainos kelia didžiausią riziką mūsų sveikatai, tačiau saulės šviesos trūkumas taip pat gali lemti pablogėjusią savijautą.

Jau keletą dešimtmečių gydytojai, ypač odos ligų, kiti sveikatos specialistai, grožio ekspertai ir kosmetikos priemonių gamintojai demonizuoja saulės poveikį. Jie griežtai rekomenduoja vengti saulės spindulių, į lauką neiti nepasitepus priemone su saulės filtru. Gąsdina, kad saulė pažeidžia odos sluoksnius ir sukelia vėžį. Tačiau naujausi tyrimai rodo visai ką kita. Saulė – tai gyvybės ir geros nuotaikos šaltinis. Ji teigiamai veikia mūsų sveikatą. Jeigu saulės šviesos gaunama per mažai, slopinama centrinės nervų sistemos veikla, nusilpsta imuninė sistema, lėtėja medžiagų apykaita.

Todėl pastaraisiais metais keičiasi požiūris į saulės poveikį mūsų organizmui. Įvairių tyrimų metu pastebėta, kad labai sumažėjo vitamino D, dar vadinamo saulės vitaminu. Teigiama, kad saulės vitaminas veikia ir smegenis. Kai organizmas gauna šio vitamino, jis išskiria dopaminą ir serotoniną, kurie daro įtaką smegenų veiklai. Pasak mokslininkų, vitamino D stoka gali sukelti nerimą, depresiją ar net prisidėti prie psichikos ligų vystymosi.

Vitaminas D žmogaus organizme turi dvi formas: yra vitaminas D3 ir vitaminas D2.

90 % vitamino D3 mes pasigaminame dėl saulės poveikio, o vitamino D2 tik 10% gauname su maistu.

Vis dėlto, didžiąją metų dalį Lietuvoje saulės trūksta, o su maisto gaunamo vitamino D kiekiai yra labai nedideli.

Dabartiniu metu taip plačiai kalbama apie šj vitaminą ne be reikalo, nes vitaminas D dalyvauja daugelyje kūne vykstančių procesų ir yra viena reikšmingiausių medžiagų mums. Kadangi istoriškai nulemta mums gyventi geografinėje platumoje, kur saulės yra tikrai mažai (per metus vidutiniškai 70-77 saulėtos dienos), tad peršasi mintis, kad privalome papildomai savo organizmą praturtinti vitaminu D.

Priešingu atveju, šio vitamino trūkumas gali išprovokuoti įvairius sveikatos sutrikimus.  Laidoje „Klauskite daktaro” profesorius Alvydas Unikauskas teigia : „Jei persistengsime saugodamiesi nuo saulės, jums nepavyks pasisavinti užtektinai vitamino D. ” Jis taip pat išvardino, kokie simptomai pasireiškia, kai trūksta vitamino D:

  • nugaros skausmas arba viso kūno skausmas – tai dažnai vienas iš pirmųjų požymių;
  • raumenų silpnumas, spazmai;
  • vangumas dieną: norėtumėte prisnūsti, nors priežasties tam nėra;
  • nuotaikų kaita ar liūdesys;
  • aukštas kraujo spaudimas (gali būti dėl ilgalaikio vitamino D trūkumo – be jo arterijos kietėja);
  • susilpnėjęs imunitetas;
  • minkšti kaulai-rachitas (vaikų liga).

Profesoriaus žodžiai patvirtina, koks svarbus vitaminas D. Pagrindiniai šio vitamino šaltiniai yra saulė, maistas ir maisto papildai. Būtina pabrėžti, kad saulėje turime būti ne mažiau kaip 15-20 minučių, kad būtų pradėtas natūraliai sintetinti vitaminas D. Naudojant kremą nuo saulės su 30 SPF filtru sumažiname galimybę gaminti šį vitaminą net 97%.

Tačiau nepakanka, kad saulės spinduliai kutentų tik veidą ir rankas. Norint gauti vitamino D, turime saulės voniomis lepintis kasdien ir taip, kad kuo daugiau mūsų kūno būtų neuždengta. Vasarą saulyte lepinkimės saugiomis valandomis – ryte iki 11 vai ir po pietų nuo 16 vai. Po to, pasimėgavę maždaug 15-20 minučių, galime išsitepti apsauginiu kremu.

Paradoksas – iš saulės gaunamas vitaminas D gali padėti gydyti saulės nudegimo sukeltus odos pažeidimus. Kaip pripažino tyrėjas Kurtas Lu, „vitaminas D skatina apsauginių barjerų susiformavimą odoje, kartu ir staigiai malšinant uždegimą. Nesitikėjome, kad tam tikromis dozėmis vitaminas D ne tik sugeba malšinti uždegimą, bet ir suaktyvina odos atkūrimą“. Tokios saulės vonios reikalingos reguliariai.

Rinkdama medžiagą šiam straipsneliui radau linksmą informaciją. Kiek tiesos, spręskite patys. Jei kūno metamas šešėlis yra lygus su jumis arba ilgesnis, vitaminas D nesigamina net ir plika oda patiriant tiesioginį saulės spindulių poveikį.

Bėda ta, kad Lietuvoje saulė būna aukštai pakilusi tik nuo gegužės iki rugpjūčio pradžios. Tik šiuo trumpu laikotarpiu galime tikėtis užsitikrinti pakankamą vitamino D gamybą. Rugsėjo-spalio mėnesiais dar galime turėti prikaupę vitamino D atsargų, tačiau lapkritis yra kritinis laikas, kai organizme jo atsargos baigiasi. Pavasaris jau bus su dideliu vitamino D deficitu. Tai pakankamai rimta priežastis įsigyti maisto papildų su vitaminu D.

Pagal naujausius tyrimus nustatyta beveik 3000 genų, kuriems poveikį daro vitaminas D, o jo receptorių aptinkama visame kūne. Taigi, be galo svarbu suprasti vitamino D naudą ir pasirūpinti, kad jo niekada nepritrūktume.

Ilgam prikaupti vitamino D atsargų negalime, organizme jo lygis išsilaiko iki 4 savaičių, po to reikia papildyti. Tad nereikėtų tikėtis, kad kelių savaičių poilsis Egipte ar Tailande suteiks vitamino D visam lietuviškam pavasariui. Kadangi mūsų klimato juostoje mėgautis saule visus metus yra „misija neįmanoma“, pasižvalgykime, kokius produktus su vitaminu D siūlo Forever.

Be vitamino D yra kitas labai svarbus ir reikalingas maisto papildas, ypač moterims. Tai Forever kalcis. Vitamino D trūkumas gali sukelti kalcio trūkumą. Vitaminas D kalcio pasisavinimą padidina net 20 kartų. Kartu šie elementai užkerta kelią kaulų retėjimui. Kalcis geriausiai pasisavinamas naktį, tad verta jo turėti miegamajame prie lovos.

Forever produktai su vitaminu D

 

ARGI+
L-Arginino šaltinis ne tik sportuojantiems, bet ir visiems, siekiantiems gyventi aktyviai ir sveikai.
Forever Daily
Aprūpina 55 puikiai subalansuotomis maistinėmis medžiagomis, kurios, alaviju dėka, efektyviai pasisavinamos.
Forever Kids
Vartodami šiuos skanius multivitaminus ir vaikai, ir suaugusieji gauna svarbiausiu vitaminų, mineralų ir fitomedžiagų.
Vitolize moterims
Specialiai moterims sukurtas maistinių medžiagų derinys, padedantis išsaugoti sveikatą ir gerinantis hormonų pusiausvyrą.
 

Vitolize vyrams
Specialiai vyrams sukurtas maistinių medžiagų derinys, padedantis išsaugoti sveikatą ir optimalią prostatos funkciją.
Forever Immublend
Palaiko imuninę sistemą visais jos veikimo aspektais.

 

Šaltinis: Mūsų Forever 2022-2

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *