Sveikoms akims

Akys – vienas brangiausių dalykų, kuriuos turime, todėl jomis rūpintis turėtume itin kruopščiai. Akis naudojame beveik nuolatos, ir jos kasdien patiria didžiulį krūvį.
Kaip rodo pasaulinės sveikatos organizacijos duomenys, mes vis dar nepakankamai rūpinamės vienu svarbiausių jutimo organų. Tinkamai prižiūrėdami akis galime išvengti regėjimo sutrikimų ir akių ligų.
 
Sveika ir subalansuota mityba būtina ne tik sveikam kūnui, bet ir atlieka svarbų vaidmenį norint išsaugoti gerą regėjimą ir sveikas akis. Viduržemio jūros dieta (daug vaisių, daržovių, ypač tyro alyvuogių aliejaus, žuvies) daugiau nei trečdaliu sumažina amžinės geltonosios dėmės degeneracijos tikimybę.
 
Širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai – nutukimas, stresas, padidėjęs kraujospūdis, nepakankamas fizinis aktyvumas ir cukrinis diabetas, kuris taip pat yra ir anksčiau išvardytų veiksnių pasekmė, turi neigiamos įtakos akių kraujagyslėms, todėl šių ligų prevencija yra itin svarbi norint išsaugoti sveikas akis.
Štai keletas patarimų, kaip išsaugoti sveikas akis:

– Tinkamai maitinkitės

– Vartokite maisto papildus

– Naudokite tinkamus akinius

– Dirbkite gerai apšviestoje vietoje

– saugokite akis nuo ultravioletinių spindulių

– Reguliariai pasitikrinkite akis

Kad akys būtų sveikos, joms reikia daug vitaminų ir maistinių medžiagų. Šių medžiagų yra daugumoje vaisių ir daržovių, tačiau klausimas, kiek mes iš tiesų jų vartojame. Pavyzdžiui, norint išsaugoti gerą regėjimą mums būtinas liuteinas, bet juk niekas kasdien nevalgo tiek špinatų ir brokolių, kiek jų reikia norint gauti pakankamai liuteino. Todėl nelieka abejonių, kad trūkstamų medžiagų turėtume gauti vartodami maisto papildus.
 
Vitaminas A arba jo provitaminas beta karotenas:
Trūkstant šio vitamino vystosi aklumas, žmogus jaučiasi apsnūdęs ir prastai mato prieblandoje. Vitamino A yra kepenyse, mėsoje, žuvyje, menkių kepenėlėse, sūryje, kiaušinių tryniuose. Beta karoteno yra morkose, moliūguose, petražolėse, abrikosuose ir špinatuose.
 
Vitaminas C:Tai antioksidantas, padedantis išsaugoti stiprų imunitetą bei kovoti su kenksmingais laisvaisiais radikalais. Vitamino C gausu citrusiniuose vaisiuose, uogose ir paprikose.
 
Vitaminas E: Veikia kaip antioksidantas ir gali padėti užkirsti kelią akių ligoms.
 
Liuteinas ir zeaksantinas: Šios medžiagos pasižymi antioksidaciniu poveikiu ir yra labai reikšmingos akims. Jų gausu tamsiai žaliose lapinėse daržovėse (špinatuose, lapiniuose kopūstuose) ir geltonos spalvos maisto produktuose (kukurūzuose, kiaušinių tryniuose).
 
Mėlynės: Jos turi antioksidacinių savybių, gerina regėjimą, gali padėti užkirsti kelią kataraktos vystymuisi, taip pat padeda palaikyti normalią geltonosios dėmės funkciją.
Bioflavonoidai: Aktyviosios medžiagos, suteikiančios spalvą vaisiams ir daržovėms.
 
Mineralai ir mikroelementai: Geram regėjimui būtini mineralai. Pavyzdžiui, selenas padeda pasisavinti vitaminą E, cinką ir vitaminą A. Varis taip pat padeda išsaugoti gerą regėjimą
 
Omega-3 riebalų rūgštys: DHA riebalų rūgštys yra viena medžiagų, iš kurių sudarytos akių ląstelės. Šių riebalų rūgščių rekomenduojama daugiau vartoti besilaukiančioms moterims, nes jos būtinos vaisiaus akių vystymuisi. 2–4 mėnesių kūdikių, kurių mamos žindymo laikotarpiu vartojo omega-3 riebalų rūgščių papildus, regėjimas buvo pastebimai geresnis. Šių medžiagų nepakankamai gaunant suaugusiems, gali pablogėti regėjimas ir tinklainės bei geltonosios dėmės funkcija. Omega-3 ne tik labai naudinga mūsų akims, bet padeda pasirūpinti, kad būtų sveikos širdis ir kraujagyslės.
 
VISADA SAUGOKITE AKIS! YPAČ ŽIEMĄ!
 
Daugelis žmonių vasarą nešioja akinius nuo saulės, nors saulės spinduliai žiemą (ypač ryškiai atsispindintys nuo sniego) taip pat kenkia akims. Ryškioje šviesoje laisvieji radikalai žaloja audinius ir receptorius. Šis procesas sunkiai pastebimas, nes simptomų galime nejausti daugelį metų, tačiau laikui bėgant žala tampa akivaizdi. Kokie akiniai yra geri? Žinoma, madingi! Tačiau tai antraeilės svarbos dalykas. Svarbiausia, kad akiniai būtų parinkti pagal jūsų regėjimą ir turėtų ultravioletinių spindulių filtrą. Jei akinių lęšiai parinkti netinkamai, smegenys dirba veltui, ir tai gali sukelti galvos skausmą. Norėdami apsaugoti akis nuo ultravioletinių spindulių, rinkitės akinius nuo saulės su mažiausiai 400 nanometrų filtru (juos galima išmatuoti optikos parduotuvėje).
 
 
2017 m. gruodis | FOREVER