Mūsų gero pažįstamo ir daugelio patiekalų dalyvio – česnako skiltelėse ir laiškuose esantys eteriniai aliejai turi baktericidinių ir kitus mikroorganizmus neigiamai veikiančių savybių. Būtent eteriniai aliejai česnakams suteikia aštrų skonį ir kvapą. Česnakuose esantys fitoncidai veikia ne tik virusus ir bakterijas, bet ir grybelius ir parazitus. Jie taip pat pasižymi antitoksinėmis ir audinius atkuriančiomis savybėmis. Iš česnako yra išskirtas natūralus augalinis antibiotikas. Jis vadinamas alicinu, ir jo bakterijas naikinantis poveikis visiškai moksliškai įrodytas. Taigi česnako nauda paremta ne tik liaudies medicinos žiniomis, bet-ir šių laikų fitoterapijos mokslininkų tyrimais.
Įvairūs fitoterapeutų atlikti tyrimai parodė, kad česnake randami fitoncidai veikia kaip stiprūs natūralūs augaliniai antibiotikai. Kai kuriais atvejais natūralių česnake esančių medžiagų veikimas net neatsilieka nuo cheminės prigimties antibiotikų, kai gydomos kai kurios bakterinės žarnyno infekcijos. Ne veltui česnakas nuo seno vartojamas kovai su žarnyno parazitais.
Česnako ekstraktas neretai įeina į įvairių širdies ir kraujagyslių sveikatą padedančių palaikyti maisto papildų sudėtį, įvairūs tyrimai rodo, kad česnakai labai naudingi sergant tokiomis ligomis kaip arterinė hipertenzija, aterosklerozė, hiperlipidemija, įvairios trombozės ir kt.
Česnakas turi kraujo lipidų kiekį ir kraujo spaudimą reguliuojančių savybių. Yra manoma, kad česnako ekstraktas gali padėti sureguliuoti cukraus kiekį kraujyje. Reguliarus česnako valgymas ar česnako ekstrakto vartojimas gali sumažinti cukrinio diabeto komplikacijų riziką ir apsaugo nuo aterosklerozės vystymosi. Tyrimais įrodyta, kad česnakas gali sumažinti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje antro tipo cukriniu diabetu sergantiems asmenims.
Liaudies išmintis sakydavo, kad vos tik jauti, kad kažkas „kimba” prie gerklės – nedelsdamas griebk česnako. Daug tyrimų parodė, kad česnakuose esantys biologiškai aktyvūs junginiai, tokie kaip eteriniai aliejai, fitoncidai ir kt. efektyviai kovoja su įvairiais peršalimą sukeliančiais virusais ir įvairias infekcijas sukeliančiomis bakterijoms, česnako ekstraktas neigiamai veikia ir grybelių augimą,
Tyrimo duomenimis, 146 savanoriai vartojo česnako papildus arba placebą. Vartojusiems česnaką pasireiškė 63 proc. mažesnė tikimybė susirgti peršalimo ligomis ir 70 proc. trumpesnis ligos laikotarpis. Kito tyrimo duomenys parodė, kad asmenims, vartojusiems 2-3 gramus subrendusio česnako ekstrakto, peršalimo trukmė buvo vidutiniškai 61 proc. trumpesnė ir šie asmenys prasirgo lengvesne forma, lyginant su asmenimis, vartojusiais placebą.
Klinikinis tyrimas Floridos universitete taip pat parodė, kad subrendęs česnakas gali sustiprinti imuninių ląstelių funkcijas ir sumažinti peršalimo bei gripo simptomus.
Šaltinis: Mūsų FOREVER 2022-1