Paskelbta Pakomentuoti

Vitaminas B12. Kuo jis svarbus ?

b12 vitaminas

Vitaminas B12. Ar verta jį vartoti?

Vitaminas B12 buvo atrastas ir pradėtas naudoti medicinoje tik XX a. pabaigoje.  Kol nežinojome, kad B12 egzistuoja ir kad jo trūkumas gali sukelti pavojingų padarinių, daug žmonių mirdavo nuo anemijos, kurią sukeldavo vitamino B12 trūkumas.

Šiandien B12 papildų galima įsigyti kiekvienoje vaistinėje ir prekybos centre. Jie reklamuojami kaip priemonė, padedanti apsisaugoti nuo mirtinos anemijos, neuropatijos, atminties praradimo, depresijos ir kitų ligų. Ar turėtumėte apsvarstyti galimybę juos vartoti?

Vitaminas B12 ir esminis jo poreikis

B12 (dar vadinamas kobalaminu) yra būtinas smegenų ir nervų sveikatai palaikyti, DNR ir raudonųjų kraujo kūnelių gamybai. B12 taip pat padeda mažinti homocisteino – aminorūgšties, siejamos su demencija, širdies ligomis, insultu ir osteoporoze, – kiekį.

Paprastai B12 gauname su maistu. Gausūs šaltiniai yra jautiena, kepenys, moliuskai, paukštiena, žuvis, spirituoti grūdai, kiaušiniai, sūris, jogurtas, pienas ir spirituotas augalinis pienas (pvz., sojų, migdolų ar ryžių). Kad galėtume suvirškinti B12, pirmiausia turime jį iš šių maisto produktų išskirti.

Tai padaryti padeda skrandžio rūgštis. Išsiskyręs vitaminas prisijungia prie baltymo (vidinio faktoriaus, kurį gamina skrandžio gleivinės ląstelės) ir keliauja į plonąją žarną, kur yra absorbuojamas į kraują.

Vitaminas B12 ir jo trūkumas

Apskaičiuota, kad pas 3,2 proc. 50 metų ir vyresnių suaugusiųjų B12 kiekis yra labai mažas, o iki 20 proc. suaugusiųjų gali būti ribinis B12 trūkumas. Dažnai tai lemia senėjimas. „Senstant gaminame mažiau skrandžio rūgšties. Dėl to iš maisto sunkiau išgauti B12“, – sako Harvardo T. H. Čano visuomenės sveikatos mokyklos epidemiologijos ir mitybos profesorius daktaras Meiras Štampferis.

Kitos B12 trūkumo priežastys

  • skrandžio rūgštį slopinančių vaistų nuo rėmens vartojimas
  • mityba, kurios sudėtyje nėra gyvūninės kilmės produktų
  • svorio metimo operacija
  • autoimuninės ligos, pažeidžiančios skrandžio gleivinę ar virškinimo traktą.

Kaip sužinoti, ar jums trūksta B12? „Pirmieji B12 trūkumo požymiai gali būti, bet tokie nežymūs, kad jų neatpažįstame, – sako daktaras Štampferis. Pavyzdžiui, galite jausti raumenų silpnumą, kurį aiškinate kitomis priežastimis.

Visiško B12 trūkumo simptomai

  • pusiausvyros sutrikimai
  • depresija
  • didelis nuovargis arba raumenų silpnumas
  • atminties praradimas arba sumišimas
  • rankų ir kojų tirpimas ar dilgčiojimas (dėl nervų pažeidimo)
  • anemija.

Ar turėtumėte pasitikrinti?

B12 kiekio kraujyje tikrinimas nėra įprastas, tačiau vyresniame amžiuje tai gali būti gera idėja. „Paprastai pacientus tikrinu nuo 65 metų amžiaus. Vėliau tikrinuosi kas trejus ar ketverius metus“, – sako Dr. Suzanne Salamon, su Harvardu susijusio Beth Israel Deaconess medicinos centro gerontologijos skyriaus vedėjo pavaduotoja.

Atliekant kraujo tyrimus ieškoma anemijos žymenų, mažo B12 kiekio, didelio homocisteino ir metilmaloninės rūgšties (MMA) kiekio. „MMA yra geriausias trūkumo rodiklis, – sako daktaras Štampferis.

Gydymas

B12 trūkumo gydymas gali būti toks paprastas, kaip valgyti daugiau B12 turtingų maisto produktų arba vengti vaistų nuo rėmens. Arba gali prireikti B12 papildų. „Galiu rekomenduoti be recepto parduodamas B12 tabletes po 1000 mikrogramų per parą, jei B12 kiekis yra ribinis mažas arba MMA ribinis didelis. Kai jo kiekis grįžta į normos ribas, dažnai sumažinu dozę“, – sako daktaras Salamonas.

Jei vartojate B12 tabletes, daktaras Štampferis rekomenduoja vartoti natūralią formą (metilkobalaminą), o ne sintetinę formą (cianokobalaminą). „Tyrimai rodo, kad cianokobalaminas gali pabloginti inkstų funkciją žmonėms, turintiems ribinių inkstų sutrikimų, todėl geriau pasilikti saugioje pusėje“, – sako jis.

Ką daryti, jei sumažėjęs skrandžio rūgšties kiekis? „Papildų pavidalu B12 nėra surištas su maistu, todėl jam išgauti nereikia skrandžio rūgšties“, – pažymi daktaras Štampferis.

Praeityje garsi snaiperė ir televizijos žvaigždė Annie Oakley sirgo reta liga, vadinama perniciozine anemija. Sergant šia liga, žmonės negamina pakankamai vidinio faktoriaus, todėl jiems labai sunku įsisavinti B12 iš žarnyno. Šią problemą turintiems žmonėms B12 tabletės gali nepadėti, todėl gali prireikti B12 injekcijų.

Ar papildas yra pateisinamas, jei jums jo netrūksta? „Tikrai taip, jei nevalgote gyvulinės kilmės produktų, – sako daktaras Štampferis, – ir tai gera idėja visiems vyresnio amžiaus žmonėms. Nepakankamai brangiai ir nesudėtingai galima išvengti trūkumo vartojant multivitaminus, kurių vidutinis rekomenduojamas paros kiekis yra 2,8 mikrogramo B12.“

b12 vitaminas

Forever B12 Plus – vitamino B12 ir folio rūgšties šaltinis

Forever B12 Plus turi palaipsnio maistinių medžiagų atpalaidavimo sistemą, kuri padeda užtikrinti maksimalų maistinių medžiagų įsisavinimą, taigi jūs išnaudosite visas tabletės galimybes. Vitaminas B12 pažangioje formulėje sujungtas su folio rūgštimi, kuri yra svarbi normaliai aminorūgščių sintezei ir normaliai kraujodarai.

Palaipsnio atpalaidavimo sistemos dėka B12 Plius tabletė lėtai atpalaiduoja maistines medžiagas ir leidžia organizmui jas pasisavinti palaipsniui. Tokiu būdu ilgesnį laiko tarpą veikiantys B12 ir folio rūgštis yra svarbūs normaliai homocisteino apykaitai, normaliai psichologinei būklei palaikyti ir normaliai imuninės sistemos veiklai.

šaltinis: Harvardo medicinos mokykla

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *