sveikai širdžiai

10 mitybos veiksnių sveikai širdžiai

Amerikos širdies asociacija (AHA) 2021-ųjų metų moksliniame pareiškime apibūdino 10 pagrindinių mitybos veiksnių sveikai širdžiai palaikyti. Pranešimas atspindi naujausius mokslinius įrodymus apie širdžiai sveikos mitybos naudą ir atkreipia dėmesį į tai, kad prasta mityba yra labai susijusi su padidėjusia širdies ir kraujagyslių ligų bei mirties rizika.

Pareiškime pabrėžiama, kad svarbu atsižvelgti į bendrą mitybos modelį, o ne į „gerus“ ar „blogus“ atskirus maisto produktus ar maistines medžiagas. Mitybos modelis reiškia reguliariai valgomų maisto produktų ir gėrimų pusiausvyrą, įvairovę, kiekius ir derinį. Pranešime akcentuojama ir tinkamos mitybos svarba visais gyvenimo tarpsniais.

Mes visi galime gauti naudos iš širdžiai sveikos mitybos modelio, nepaisant gyvenimo etapo. Galime susikurti tokį mitybos modelį, kuris atitiktų mūsų asmeninius pomėgius, gyvenimo būdą ir kultūrinius papročius,“ – teigia mokslinio pareiškimo grupės pirmininkė Alice H. Lichtenstein, Tufts jniversiteto medicinos mokyklos Bostone profesorė.

Kadangi dažnai gaminama ir valgoma ne namuose, todėl panešime pabrėžiama, kad širdžiai sveikos mitybos motelio reikėtų laikytis neatsižvelgiant į tai, ar maistas gaminamas namuose, užsakomas restorane ar internetu, ar perimas prekybos centre kaip paruoštas patiekalas.

Pareiškime išskiriami šie dešimt mitybos modelio veiksnių, palaikančių širdies sveikatą:

1. Subalansuokite suvartojamų maisto ir kalorijų kiekį su fiziniu aktyvumu, kad išlaikytumėte sveiką svorį.

2. Valgykite daug įvairių vaisių bei daržovių, kad gautumėte platų spektrą maistinių medžiagų.

3. Rinkitės pilno grūdo gaminius.

4. Įtraukite į racioną liesų baltymų, tokių kaip riešutai, ankštiniai, žuvis, neriebūs pieno produktai, liesa mėsa. Ribokite raudonos mėsos ir perdirbtos mėsos gaminių vartojimą.

5. Naudokite skystus netropinius augalinius aliejus, tokius kaip alyvuogių ar saulėgrąžų aliejus.

6. Kuo daugiau rinkitės minimaliai apdorotą, nerafinuotą maistą.

7. Sumažinkite vartojimą gėrimų ir maisto produktų, į kuriuos pridėta cukraus.

8. Rinkitės arba ruoškite maistą su mažai druskos arba be druskos.

9. Ribokite alkoholio vartojimą. Jei alkoholio nevartojate, nepradėkite.

10. Laikykitės šių rekomendacijų, nesvarbu, kur maistas buvo ruošiamas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *